Kaucja jest dodatkowym obciążeniem finansowym. Dlatego wiele osób poszukuje ofert firm, które tej opłaty nie pobierają. Wynajem auta bez kaucji jest możliwy. Duża konkurencja sprawia, ze wypożyczalnie oferują liczne promocje mające przyciągnąć klientów. Jednym z pomysłów na akcję marketingową bywa zrezygnowanie z pobierania kaucji. Warto jednak pamiętać, że taka możliwość zwykle stosowana jest w przypadku samochodów typu Standard. Klasa Premium rządzi się nieco innymi prawami. Dlatego, gdy interesują nas luksusowe samochody wynajem najczęściej będzie wiązał się z koniecznością zapłacenia kaucji.
Zaliczka i zadatek – czym różnią się
Osoby zainteresowane wypożyczeniem auta często dokonują rezerwacji przez Internet. Wypożyczalnie przed podpisaniem umowy mogą zażądać zaliczki lub zadatku. Powszechnie te 2 pojęcia często są traktowane jako synonim. Z punktu widzenia prawa cywilnego obowiązującego w Polsce, oznaczają one jednak coś zupełnie innego.
Zaliczką jest część ceny za usługę, którą uiszcza się przed realizacją umowy. Gdy wynajem samochodów dochodzi do skutku, wypożyczalnia wliczy zaliczkę w poczet wynagrodzenia za świadczoną usługę. W przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku, firma ma obowiązek zwrócić pobraną zaliczkę. Warto wiedzieć, że nie ma tutaj znaczenia, która ze stron nie dotrzyma warunków umowy (wypożyczalnia musi zwrócić pobraną zaliczkę nawet wtedy, gdy to klient zrezygnuje z wynajmu).
Nieco inny charakter ma zadatek, który jest zastrzeżeniem umownym. W przypadku, gdy któraś ze stron zrezygnuje z umowy, druga strona ma prawo zatrzymać pobrany zadatek. Gdy to klient wypożyczalni zrezygnuje z umowy, firma ma prawo zażądać od niego zapłaty podwójnej sumy zadatku. W przypadku, gdy umowa zostanie zrealizowana, zadatek zostanie wliczony w cenę usługi wynajmu.
Przedsiębiorstwa transportowe oferujące wynajem samochodów dostawczych i osobowych chętniej stosują zadatki niż zaliczki. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla firmy (zaliczki są korzystniejsze dla konsumentów).
Zabezpieczenie warunków umowy wynajmu samochodów najczęściej stanowi kaucja. Niektóre wypożyczalnie pobierają także zaliczki i zadatki, które mają zabezpieczyć przed częstymi rezygnacjami z umów ze strony klientów rezerwujących auta.
W kolejnym wpisie przedstawimy najczęstsze pułapki, w które można wpaść podczas korzystania z usług wynajmu samochodów.