Auta zastępcze

Wynajem aut zastępczych z OC sprawcy wypadku – co warto wiedzieć na ten temat?

Auta zastępcze Katowice gdy miałeś wypadek na drodze i Twój samochód wymaga gruntownego remontu, który potrwa dość długo? Nie musisz pozostać bez środka transportu czy płacić za wypożyczenie pojazdu. Zgodnie z polskimi przepisami, możliwy jest wynajem aut na koszt OC sprawcy wypadku. Jak wyglądają formalności? Opisujemy, krok po kroku, kiedy możesz wypożyczyć samochód na koszt ubezpieczyciela i jakich formalności musisz wtedy dopełnić.

Kto może skorzystać z auta zastępczego na koszt OC sprawcy wypadku?

  • Każdy właściciel samochodu poruszającego się po polskich drogach jest zobowiązany do opłacania składki OC

  • Zgromadzone środki Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają obowiązek przeznaczyć na likwidację ewentualnych szkód wyrządzonych na drodze

  • Na szczęście od 2011 r. każdy poszkodowany kierowca może liczyć na refundację opłaty za wynajem samochodu zastępczego. Do tych szkód należy także opłata za auto zastępcze.

wynajmij auto
Z OC

Auta zastępcze Katowice – praktyka

Auta zastępcze Katowice po kolizji drogowej

Jeszcze kilka lat temu firmy ubezpieczeniowe twierdziły, że samochody zastępcze na koszt OC sprawcy wypadku przysługują wyłącznie przedsiębiorcom, którzy wykorzystują pojazd do prowadzenia działalności gospodarczej. Osoby prywatne musiały udowodnić, że nie mają, jak dojechać do pracy lub samochodu potrzebują do przewozu chorego członka rodziny.

Uchwała Sądu Najwyższego z 17.11.2011 roku rozwiązała ten problem uznając, że wynajem aut zastępczych z OC przysługuje niezależnie od przeznaczenia samochodu i jego wykorzystania.

Warto jednak wiedzieć, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe zwykle nie chcą zapłacić za samochód zastępczy, gdy drugi uczestnik wypadku również doznał dużych szkód.

Wypożyczalnia samochodów w Katowicach

Auto z OC

Wynajem aut zastępczych – na jak długo przysługuje?

Auta zastępcze Katowice z OC sprawcy można wynająć na czas likwidacji szkody

Od momentu, gdy uszkodzony samochód zostanie dostarczony do warsztatu mechanicznego aż do czasu, gdy zostanie odebrany.

W przypadku, gdy auto w wyniku wypadku zostanie zniszczone w taki sposób, że nadaje się wyłącznie do kasacji, obowiązują nieco inne procedury. Przy szkodzie całkowitej wynajem aut na koszt OC ma za zadanie zapewnić poszkodowanemu środek transportu aż do momentu, gdy szkoda zostanie zlikwidowana. Ubezpieczyciele najczęściej interpretowali takie przepisy jako konieczność opłacania samochodu zastępczego do momentu wypłaty odszkodowania.

Uchwała wydana przez Sąd Najwyższy 22.11.2013 roku uregulowała tę kwestię w nieco inny sposób. Otóż, zwrot kosztów należy się aż do momentu zakupu nowego auta. Nie oznacza to jednak, że samochodem zastępczym z OC można jeździć całymi miesiącami – gdy Towarzystwo Ubezpieczeniowe udowodni klientowi opieszałość, pieniądze nie zostaną wypłacone.

Czy można wynająć dowolny samochód zastępczy?

Wielu kierowców zastanawia się, czy przysługuje im dowolny samochód zastępczy. Przepisy pozwalają na wypożyczenie pojazdu tej samej lub niższej klasy, co auto uszkodzone. Właściciele samochodu kompaktowego mogą więc wynająć takie same auto lub mniejszy pojazd, ale nie mają, co liczyć na Mercedesa klasy S czy terenówkę na koszt OC.

Warto także wiedzieć, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów, gdy stawki wynajmu będą zbyt wygórowane (wiązałoby się to z dużymi nadużyciami ze strony wypożyczalni). Wyznacznikiem jest średnia stawka wynajmu z rynku lokalnego. Dlatego nie każda wypożyczalnia samochodów w swojej ofercie posiada auta zastępcze na koszt OC sprawcy.

Przed wynajmem auta na koszt OC, warto powiadomić ubezpieczyciela o takim fakcie i kosztach wypożyczenia pojazdu, aby uniknąć późniejszych sporów o wysokość stawek (wiele firm ubezpieczeniowych przewiduje tzw. bezpośrednią likwidację szkód przez telefon, co znacznie ułatwi dopełnienie procedury).

TAK

Bezgotówkowy wynajem auta zastępczego

Dzienne stawki wynajmu samochodów nie są najniższe. Osoby, które nie przewidywały takiego wydatku w swoim prywatnym budżecie, mogą mieć problem z wyłożeniem gotówki i oczekiwaniem na zwrot z polisy OC. Dlatego wypożyczalnie wyszły naprzeciw oczekiwaniom klientów i umożliwiają bezgotówkowy wynajem aut zastępczych. W takim przypadku poszkodowany nie ponosi żadnych opłat – wypożyczalnia samodzielnie ściąga należność od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym sprawca wypadku miał wykupioną polisę OC.

Gdy w wyniku wypadku komunikacyjnego Twój samochód uległ poważnemu uszkodzeniu, przysługuje Ci auto zastępcze na koszt OC sprawcy wypadku. Taki wynajem aut wymaga:

  • zgłoszenia szkody (formalności tej może dopełnić wypożyczalnia),
  • wyboru wypożyczalni oferującej niewygórowane stawki (średnie na rynku lokalnym),
  • wyboru auta takiej samej lub mniejszej klasy,
  • nieprzeciągania okresu likwidacji szkody.

Samochód zastępczy na koszt ubezpieczenia OC często można zamówić w serwisach i warsztatach samochodowych, które współpracują z wypożyczalniami. Takie rozwiązanie jest wygodne dla poszkodowanych. Warto wiedzieć, że z polisy OC sprawcy zostają pokryte również koszty holowania uszkodzonego pojazdu do zakładu mechanicznego.

Umów sie na rezerwację

WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW KATOWICE
ul. Puławska 22b
40-217 Katowice
E-mail: biuro@wypozyczalniakatowice.pl
531 739 726

Wypożyczalnia samochodów Katwoice poleca:

TOP ZAREZERWUJ