Wynajem samochodów w 4 prostych krokach

Wypożyczalnia samochodów w Katowicach

Wynajem samochodów kroki , które wymagają dobrania wypożyczalni oferującej korzystne warunki oraz samochodu dopasowanego do indywidualnych oczekiwań. Równie ważne jest dopełnienie obowiązujących formalności. Osoby, które na co dzień nie korzystają z takich usług, mogą stresować się, że dokonają niekorzystnej transakcji. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci poznać specyfikę wynajmu samochodów i dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas dopełniania formalności.

Wypożyczalnia samochodów porównaj oferty

Na polskim rynku funkcjonuje wiele wypożyczalni samochodów. W dużych miastach oraz miejscowościach turystycznych możesz znaleźć nawet kilka lub kilkanaście takich firm. Zanim jednak przeanalizujesz cennik wynajmu samochodów i skorzystasz z najtańszej oferty, przeanalizuj dokładnie oferty pod kątem swoich potrzeb. Jakie kwestie warto wziąć pod uwagę? Najważniejsza jest flota – samochód powinien spełniać Twoje potrzeby (typ pojazdu, ilość miejsc, rodzaj nadwozia, rodzaj skrzyni biegów). Istotne są także inne czynniki:

  • stan techniczny samochodów (rok produkcji, ostatni przegląd)
  • ubezpieczenie (niektóre wypożyczalnie za polisę AC czy Auto Casco pobierają dodatkowe opłaty)
  • miejsce odbioru i zwrotu auta (wiele wypożyczalni podstawia pojazdy w punkt wybrany przez klienta i umożliwia ich zwrot w różnych lokalizacjach)
  • opłaty dodatkowe

Wynajem samochodów może uwzględniać możliwość kierowania pojazdem przez drugiego kierowcę. Takie rozwiązanie sprawdzi się dla osób, które chcą wypożyczyć auto na rodzinne wakacje czy firmowy wyjazd i planują pokonanie wielu kilometrów. Zmiennik za kierownicą znacznie przyspieszy podróż i pozwoli uniknąć częstych przerw na odpoczynek.

Podczas porównywania ofert warto sprawdzić również wszelkie opłaty dodatkowe (np. limit kilometrów i opłatę za jego przekroczenie, wyposażenie pojazdu w nawigację GPS czy dziecięcy fotelik). Może bowiem okazać się, że tani wynajem samochodów to tylko hasło marketingowe, które ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, ponieważ opłaty dodatkowe stworzą pokaźną sumę.

Dokumenty do sporządzenia umowy wynajmu auta

Osoby, które po raz pierwszy chcą wypożyczyć samochód nie zawsze wiedzą, że wiele wypożyczalni stosuje limity wieku dla kierowców. Najczęściej wymagane jest ukończenie 21 lat. Tylko nieliczne firmy umożliwiają wynajem aut młodszym kierowcom (od 18 lat).

Podczas podpisywania umowy niezbędny jest dowód osobisty lub paszport. Niektóre wypożyczalnie wymagają okazania dwóch dokumentów tożsamości lub stawiają inne, dodatkowe wymogi (warto sprawdzić je na stronie internetowej wybranej firmy).

Dokonaj rezerwacji samochodu w wypożyczalni

Duże wypożyczalnie samochodów umożliwiają dokonywania rezerwacji za pośrednictwem firmowej strony internetowej. Najczęściej należy wypełnić krótki formularz, w którym podaje się dane osobowe oraz zaznacza termin rezerwacji. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla kierowcy, ponieważ może on porównać dostępne opcje i zaznaczyć te, które go interesują (np. określić dodatkowe wyposażenie auta). Sam wynajem samochodów będzie wtedy jedynie formalnością polegającą na podpisaniu wcześniej przygotowanej umowy i odebraniu kluczyków. Zajmujemy się również wypożyczaniem samochodów z lotniska.

Podczas rezerwacji warto zwrócić uwagę na wymogi wypożyczalni dotyczące tras, które mogą przebywać wynajęte pojazdy (poruszanie się po Polsce lub UE). Gdy planujesz wyjazd zagraniczny, wygodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty wypożyczalni współpracującej z biurem podróży.

Przeanalizuj umowę wynajmu auta

Ostatnim krokiem podczas dopełniania formalności związanych z wynajmem samochodu jest podpisanie umowy. Na co zwrócić uwagę? I jakich zapisów w umowie lepiej wystrzegać się?

Dokument powinien zawierać określenie stron umowy (w tym miejscu zwykle zaznacza się także, czy wypożyczalnia umożliwia prowadzenie auta przez drugiego kierowcę). Kolejnym punktem umowy jest określenie terminu trwania usługi. Wiele wypożyczalni nalicza wysokie opłaty za zwrot po terminie, dlatego najlepiej dokładnie zastanowić się, ile będzie trwała nasza podróż (zawsze warto zachować pewien „zapas” czasu).

W umowie musi znaleźć się numer rejestracyjny samochodu. Wiele wypożyczalni oferujących wynajem aut podaje również numer VIN pojazdu. Kolejnym punktem dokumentu są dodatkowe wymogi wypożyczalni, wysokość opłat i inne zapisy dotyczące warunków transakcji.

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie ją przeanalizować. Warto pamiętać, aby dokument ten zabrać w podróż, ponieważ stanowi on jedyne potwierdzenie prawa do użytkowania wypożyczonego auta.

Wynajem samochodu nie jest skomplikowaną transakcją. Wystarczy poznać obowiązujący system i dopełnić czterech prostych kroków:

 

  • wybrać najkorzystniejszą ofertę
  • przygotować potrzebne dokumenty
  • zarezerwować wybrany pojazd
  • dokładnie przeczytać i podpisać umowę wynajmu

AKTUALNOŚCI WYPOŻYCZALNI

TOP ZAREZERWUJ