Wynajem samochodu – jak uniknąć potencjalnych pułapek? Potrzebujesz auta na wakacje, ferie lub wyjazd w służbową podróż? A może chcesz wypożyczyć duży bus, który pozwoli pojechać na rodzinną imprezę? Wynajem samochodu będzie idealnym rozwiązaniem. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie sprawdź warunki wynajmu, aby nie wpaść w pułapki przygotowane przez wypożyczalnie, które chcą zarobić na niewiedzy klienta.

 

Wynajem samochodu – jak uniknąć potencjalnych pułapek? Przeczytaj umowę wynajmu samochodu

Praktycznie każda większa wypożyczalnia samochodów umożliwia rezerwację auta przez Internet. Podczas przeglądania strony warto dokładnie przeczytać regulamin usług i standardową umowę najmu. To pozwoli uniknąć późniejszych niespodzianek dotyczących opłat dodatkowych. Dokładne prześledzenie warunków takiej umowy pozwoli Ci dobrać usługę szytą na miarę potrzeb – z limitem lub bez limitu kilometrów, z potrzebnym wyposażeniem w cenie (np. z fotelikiem dziecięcym czy nawigacją GPS).

W reklamach wypożyczalnie najczęściej podają ceny za pakiety podstawowe. Mogą one dotyczyć wyłącznie wynajmu jednego modelu auta, obejmować pakiet bez wyposażenia dodatkowego. W cenach wypożyczalnie nie podają także kaucji i wielu opłat dodatkowych. Dlatego bardzo często okazuje się, że wynajem samochodu kosztuje o wiele więcej niż w reklamie wypożyczalni.

Sprawdź, czy obowiązuje opłata przygotowawcza

Niektóre wypożyczalnie pobierają opłaty przygotowawcze. Jest to cena za sprawdzenie auta i przygotowanie go do jazdy. Najczęściej obejmuje ona ogólny przegląd stanu technicznego, podroz na urlopie w wynajetym samochodzieuzupełnienie poziomu płynów eksploatacyjnych, zatankowanie, ewentualne wymiany żarówek. Osoby decydujące się na wynajem aut powinny dokładnie sprawdzić, czy firma nalicza takie opłaty. Często można ich uniknąć, ponieważ wiele rzetelnych wypożyczalni takie przygotowania uważa za sprawę oczywistą i nie każe za nie dodatkowo płacić.

Uwaga na zadatek

Wynajęcie samochodu może wiązać się z koniecznością zabezpieczenia transakcji. Wiele firm z branży transportowej pobiera kaucje. Zwykle takie opłaty obsługiwane są bezgotówkowo – jako blokada limitu kredytowego na karcie. Po zwróceniu kluczyków wypożyczalnia robi przelew zwrotny, a bank odblokowuje limit.

Osoby, które interesuje wypożyczenie samochodu bez karty kredytowej mogą zostać poproszone o wpłatę zadatku lub zaliczki. W przypadku zaliczki, gdy zrezygnujesz z umowy, wypożyczalnia będzie miała obowiązek zwrócić Ci wpłaconą kwotę. Zadatek stanowi zaś tzw. zastrzeżenie umowne i jest zatrzymywany przez firmę w momencie, gdy umowa nie zostanie zrealizowana. Gdy wynajem samochodu nie dojdzie do skutku, wypożyczalnia nie tylko będzie mogła zatrzymać wpłaconą kwotę, ale i zażądać kary (dwukrotność zadatku).

Dodatkowe ubezpieczenie nie zawsze jest korzystne

Stary klasyczny samochód marki Ford

W standardowych pakietach oferowanych przez wypożyczalnie samochodów najczęściej znajduje się obowiązkowa polisa OC oraz ubezpieczenie AC zabezpieczające na wypadek kradzieży pojazdu. Wiele firm transportowych poleca klientom dodatkowe ubezpieczenia – m.in. NNW czy Assistance. Zapewniają one zabezpieczenie na wypadek awarii na drodze (odholowanie auta lub naprawę usterki na miejscu, odwiezienie pasażerów w wybrane miejsce). Za taki komfort niestety trzeba słono zapłacić.

Agent, z którym będziesz podpisywać umowę otrzymuje prowizję od sprzedanych produktów dodatkowych. Dlatego wynajem samochodu może chcieć połączyć ze sprzedażą ubezpieczenia bagażu, polisą osobową od wypadku komunikacyjnego. Takie dodatkowe zabezpieczenia nie są konieczne w krótkiej podróży (zwłaszcza, że wiele osób ma wykupione prywatne polisy, które obowiązują także wtedy, gdy podróżują wynajętym samochodem).

 

Wynajem samochodu na wakacje – poszukaj środka komunikacji na miejscu

Gdy chcesz wynająć samochód na wakacje, musisz uświadomić sobie, że wiele wypożyczalni nie umożliwia przekraczania granic Polski. Za złamanie tego wymogu grożą poważne kary umowne. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie wynajem auta już po dotarciu na miejsce.

Pamiętaj, aby starannie wybrać kierowcę

Osoby planujące wynajem większego busa powinny starannie dobrać kierowcę. Bus 9 osobowy może być korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą wyjechać na rodzinną imprezę czy firmową imprezę integracyjną. Warto pamiętać, aby starannie wybrać kierowcę. Najlepiej, aby miał on ukończone 25 lat, ponieważ wypożyczalnie najczęściej naliczają dodatkowe opłaty za „młody wiek kierowcy”.

Wypożyczone auto może prowadzić wyłącznie kierowca, który zostanie wpisany w umowie. Za każdą dodatkową osobę uprawnioną do kierowania wynajętym pojazdem trzeba dopłacić.

Oddałeś samochód? Sprawdź stan na karcie kredytowej.Po kilku dniach od zwrócenia auta warto sprawdzić stan na karcie kredytowej, ponieważ może okazać się, że wypożyczalnia potrąciła dodatkowe opłaty z kaucji.Kierownica klasycznego starego samochodu

Aby wynajem samochodu był korzystny, warto uważać na pułapki, które przygotowują wypożyczalnie:

 

  • dodatkowe koszty,
  • mniejszy zakres usług niż w reklamie,
  • konieczność wpłacenia zadatku,
  • dodatkowe ubezpieczenia,
  • opłaty za młody wiek kierowcy.

Planujesz wynajem długoterminowy? W kolejnym wpisie znajdziesz krótki poradnik na ten temat przygotowany specjalnie dla przedsiębiorców.

 

 

 

Wynajem samochodu – jak uniknąć potencjalnych pułapek?
5 (100%) 1 vote

TOP ZAREZERWUJ