Wynajem samochodu na wakacje – na co zwrócić uwagę?

Wypożyczalnia samochodów w Katowicach

Wynajem samochodu na wakacje – na co zwrócić uwagę? Planujesz właśnie rodzinne wakacje lub dłuższy wypad z przyjaciółmi i szukasz idealnego środka transportu? Dobrym rozwiązaniem będzie wynajem samochodu. Nieco inaczej formalność ta wygląda w Polsce, a inaczej poza jej granicami. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik na ten temat, który ułatwi Ci zadanie i pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Wakacje w Polsce

Osoby planujące urlop w Polsce, rzadko decydują się na wynajem auta. W takim przypadku większość Polaków podróżuje prywatnym pojazdem lub korzysta ze środków komunikacji publicznej (np. pociągów). Oferty wypożyczalni rozważają tylko nieliczni.

Wynajem pojazdu w Polsce sprawdzi się, gdy planujesz wyjazd z większą ekipą (np. ze znajomymi lub rodziną). Wypożyczenie busa 9-osobowego jest tanim i wygodnym rozwiązaniem.

Wynajem samochodu na wakacjach zagranicznych

Osoby planujące zagraniczne wojaże często decydują się na wynajem samochodu. Odpowiedniego auta warto poszukać jeszcze przed zakupem biletów lotniczych. Pod uwagę należy wziąć cel podróży, miejsca, które chcesz zwiedzić, ilość osób, która będzie podróżować.

Wynajęcie auta niesie za sobą szereg korzyści:

  • daje niezależność (nie trzeba pilnować rozkładu jazdy, poszukiwać środków transportu publicznego czy korzystać z autobusów przygotowanych przez hotele specjalnie dla turystów),
  • pozwala wygodnie podróżować niezależnie od warunków pogodowych,
  • umożliwia zwiedzanie miejsc, które rzeczywiście nas zainteresują

Zagraniczne podróże wynajętym samochodem dają możliwość zabierania ze sobą większej ilości bagaży. Auto to swoisty „schowek”, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, aby na plażę zabrać materac, dodatkowe leżaki czy zapas prowiantu oraz napojów na cały dzień.

Zwiedzanie samochodem pozwoli Ci zatrzymać się przy wybranej restauracji lub sklepie, kupić tańsze pamiątki, zobaczyć ciekawe miejsce, które przypadkiem dostrzeżesz. Podróże autobusem turystycznym czy środkami transportu publicznego nie dają takich możliwości.

A może tak kilkudniowa wycieczka?

Wynajem samochodu za granicą może okazać się dużym obciążeniem wakacyjnego budżetu. Dlatego warto rozważyć wypożyczenie go tylko na kilka dni. Niektórzy organizują jednodniowe lub dwudniowe wycieczki, które pozwalają im zwiedzić okolicę, a pozostałe dni spędzają na plaży czy korzystając z atrakcji ośrodków wczasowych. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne. Wystarczy wynająć auto na 2 dni, aby wygodnie poruszać się po okolicy, objechać wyspę, obejrzeć najważniejsze zabytki otaczające kurort turystyczny.

Większe grupy mogą rozważyć wynajem mikrobusów i zaplanować wspólne zwiedzanie.

Wypożyczalnia aut za granicą

Ceny samochodów na Wyspach Kanaryjskich, w Hiszpanii, w alpejskich kurortach zimowych czy innych znanych zakątkach przyciągających miliony turystów są wysokie.

Gdy interesuje Cię wygodny samochód na ferie lub letni urlop, powinieneś porównać co najmniej kilka różnych ofert. Osoby planujące dłuższy pobyt mogą pokusić się o drobne negocjacje warunków umowy (konkurencja na rynku jest duża, dlatego wypożyczalnie często przewidują możliwość udzielania rabatów).

Sprawdzonym sposobem jest przejrzenie stron kilku znanych operatorów oraz skorzystanie z porównywarek.

Wypożyczalnia samochodów na lotnisku

Wypożyczalnia samochodu z lotniska jest wygodnym rozwiązaniem dla osób, które przywożą duże ilości bagażu i chcą wypożyczyć auto na cały pobyt zagranicą. Ceny na lotniskach zwykle są jednak wyższe niż w wypożyczalniach działających w centrum miast (nie nastawionych na obsługę turystów).

Niektóre wypożyczalnie przewożą klientów z lotniska busami do swoich biur oddalonych nawet do kilkudziesięciu kilometrów. Zwykle oferują one niższe ceny, ale warto ocenić, czy taka podróż z bagażami będzie wygodna.

Na co zwrócić uwagę porównując oferty?

Aby wakacyjna wyprawa nie okazała się droższa niż myślałeś, powinieneś dokładnie prześledzić warunki wynajmu oferowane przez poszczególne wypożyczalnie. Szczególną uwagę warto zwrócić na ukryte opłaty. Zagraniczne wypożyczalnie mogą naliczać dodatkowe koszty między innymi za:

  • przekroczenie limitu kilometrów,
  • dodatkowe ubezpieczenia,
  • płatność kartą,
  • drugiego kierowcę.

W niektórych pakietach wynajmu samochodów można znaleźć możliwość oddania auta w innej lokalizacji. Dla turysty taka opcja często jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala wygodnie zwiedzać bez niepotrzebnych powrotów do miejsca stanowiącego swoistą bazę wypadową (wiele osób planuje wylot z innego miasta niż przylot).

Uwaga na opłaty paliwowe

Wiele wypożyczalni oferujących wynajem samochodu ma w swoim cenniku 2 opcje dotyczące paliwa – „full-full” lub „full-empty”. Opcja pierwsza zakłada wypożyczenie i oddanie pojazdu z pełnym bakiem. Opcja druga to wynajem auta z pełnym bakiem i możliwość zwrócenia go z pustym. Pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze, ale należy pamiętać o zatankowaniu przed zwrotem kluczyków (w przeciwnym wypadku wypożyczalnia nalicza opłatę za paliwo po cenach o wiele wyższych niż na rynku). Opcja „full-empty” rzadko się sprawdza, ponieważ trudno jest wyliczyć, ile paliwa zużyjemy, aby oddać samochód z pustym bakiem.

Wynajem samochodu podczas wakacji jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Należy jednak dokładnie porównać oferty dostępne na zagranicznym rynku i opłaty naliczane przez wypożyczalnie.

Planujesz wynajem busa lub samochodu dostawczego? W kolejnym wpisie skupimy się na tym sektorze i doradzimy, jak wybrać idealną ofertę dla siebie.

AKTUALNOŚCI WYPOŻYCZALNI

TOP ZAREZERWUJ