Wynajem samochodu – przeczytaj koniecznie zanim podpiszesz umowę

Wynajem samochodu – przeczytaj koniecznie zanim podpiszesz umowę, która jest jedynym dokumentem potwierdzającym prawo do wypożyczonego samochodu. Wiele osób nie orientuje się jednak, co powinno znaleźć się w jej treści. Jeżeli i Ty zaliczasz się do tego grona, nasz poradnik przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Oto kompendium wiedzy, które sprawi, że wynajem samochodu stanie się prostą, korzystną transakcją.

Świadomy praw i obowiązków

Każda wypożyczalnia samochodów stosuje własny regulamin świadczenia usług. To w nim określone są dokładne zasady współpracy pomiędzy firmą, a klientami korzystającymi z jej usług. Wzory umów mogą różnić się pomiędzy sobą. Cechą wspólną pozostaje jednak ogólny zarys takiego dokumentu oraz kilka wymogów stawianych przez wypożyczalnie.

Osoby, które decydują się na wynajem samochodu muszą zdawać sobie sprawę, że minimalnym okresem trwania umowy jest doba (wypożyczalnie podają stawki dobowe za usługę). Niektóre firmy stosują stawki godzinowe, ale dotyczy to wynajmu pojazdu wraz z kierowcą (np. na firmową konferencję), co jest nieco inną usługą niż klasyczne wypożyczenie auta.

Po wybraniu auta i przedstawieniu własnych wymogów, co do jego dodatkowego wyposażenia (zwykle takie szczegóły należy zaznaczyć już podczas rezerwacji pojazdu przez Internet), klient otrzymuje umowę do podpisania.

Umowa wynajmu samochodów jest dokumentem, który potwierdza prawo do użytkowania pojazdu. Wypożyczalnie zwykle stosują formułę: „Ja… (przykładowo Jan Kowalski) świadomy praw i obowiązków wynikających z…”. Pod danymi osobowymi obu stron podpisujących dokument oraz ogólnymi formułkami pojawiającymi się we wszystkich umowach, pojawiają się kolejne paragrafy.

Wiele zapisów może być dokonanych drobnym druczkiem – przed podpisaniem dokumentu należy je dokładnie przeczytać, aby podczas zwracania auta nie okazało się, że wypożyczalnia zgodnie z prawem naliczy nam dodatkowe koszty, których się nie spodziewaliśmy.

Wynajem samochodu z Katowic w umowie

Umowy wynajmu samochodów osobowych niestety nie są regulowane w oddzielnych przepisach prawnych. Dokument ten podlega przepisom kodeksu cywilnego, gdzie pojawiają się zapisy dotyczące umów cywilno-prawnych. Pierwszym elementem takiej umowy jest określenie stron, które ją zawierają. Najemca podaje imię i nazwisko, adres oraz numer i serię dowodu osobistego (wypożyczalnie samochodów umożliwiają zastąpienie dowodu osobistego paszportem).

Kolejną częścią dokumentu jest szczegółowy opis przedmiotu najmu. Warto sprawdzić, czy wypożyczalnia aut zawarła w tym podpunkcie odpowiednie dane:

  • markę i model wypożyczanego pojazdu
  • rok produkcji
  • opis wyposażenia (klimatyzacja, fotelik dziecięcy, nawigacje GPS itp.)
  • numer rejestracyjny i numer VIN pojazdu
  • spis rzeczy, które wynajmujący otrzymuje wraz z autem (kluczyki, dowód rejestracyjny, polisy ubezpieczeniowe itp.)

W paragrafie dotyczącym przedmiotu najmu należy uwzględnić również warunki umowy.

Musisz pamiętać, że na dokumencie powinny znaleźć się własnoręczne podpisy obu stron umowy, ponieważ tylko wtedy będzie on ważny (pieczątka wypożyczalni nie wystarczy).

Co w treści umowy wypożyczenia samochodu

Wynajem samochodu polega na powierzeniu klientowi (osobie prywatnej lub firmie) pojazdu, którego wartość zwykle zaczyna się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego treść umowy musi dokładnie określać warunki usługi. W dokumencie powinien pojawić się czas, w którym umowa będzie obowiązywać. Czas zwykle liczony jest od chwili, gdy najemca otrzymuje kluczyki (warto sprawdzić, w jaki sposób kwestia ta została opisana w dokumencie przedstawionym do podpisania).

Odpowiednio sformułowana umowa wynajmu samochodów powinna określać również:

  • miejsce odebrania i zwrotu pojazdu (może to być siedziba wypożyczalni lub inne miejsce – wypożyczalnie coraz częściej podstawiają auta do punktu wybranego przez klienta)
  • osoby uprawnione do prowadzenia wypożyczonego auta (większość wypożyczalni zabrania kierowania pojazdem osobom, które nie zostały wpisane w umowie)
  • odpowiedzialność za uszkodzenia wynikłe podczas użytkowania wypożyczonego samochodu (określenie, która strona ponosi koszty napraw)
  • zapis określający, że najemca nie zostanie obciążony w przypadku kradzieży pojazdu
  • opłaty eksploatacyjne (koszty uzupełnienia płynów chłodniczych, olejów, paliwa itp.)

Gdy planujesz wynajem samochodu, dokładnie przeczytaj umowę. Zwróć uwagę na podpisy, określenie stanu technicznego i wyposażenia auta oraz warunki świadczenia usługi.

A co, gdy chcesz zrezygnować z usługi lub nie odpowiada ona Twoim wymogom? W kolejnym wpisie dokładnie przedstawimy kwestie związane z reklamacją najmu samochodu oraz przeanalizujemy kary umowne.

AKTUALNOŚCI WYPOŻYCZALNI

TOP ZAREZERWUJ