Kolejną instytucją, która udzieli Ci pomocy w przypadku, gdy wynajem samochodu okaże się nierzetelną usługą jest Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK). Gdy chcesz skorzystać z pomocy ECK, musisz wypełnić formularz skargi dostępny na oficjalnej stronie tej instytucji.
Dodatkowo pomoc możesz uzyskać w Federacji Konsumentów oraz w Stowarzyszeniu Konsumentów Polskich.
Reklamacja do wypożyczalni samochodów
Niektóre wypożyczalnie samochodów w umowach stosują zapis, że wynajmujący zrzeka się prawa do składania reklamacji. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w Polsce oraz na terenie całej UE taki zapis jest nielegalny. Jest to tzw. klauzula abuzywna (niedozwolona). Dlatego, gdy wynajem auta nie spełni Twoich oczekiwań, zawsze możesz zgłosić ten fakt wypożyczalni i masz prawo złożyć reklamację.
Kary umowne za wynajem auta
Umowa wynajmu samochodów zawiera zapisy, które dokładnie regulują kwestie niespełnienia przez klienta wypożyczalni obowiązków, które ten na siebie bierze w chwili podpisania dokumentu. Najemcy najczęściej obciążani są kosztami dodatkowymi, gdy:
- nie zwrócą auta w ustalonym terminie
- przekroczą limit kilometrów
- przekroczą granicę Polski (bez zgody wypożyczalni)
- zwrócą pojazd z niezatankowanym bakiem
- odstąpią od podpisanej umowy
Każda firma ustala jednak swój własny regulamin, dlatego musisz dokładnie zapoznać się z tymi obostrzeniami, aby nie narazić się na niepotrzebny wydatek. Gdy nie wiesz, jak długą trasę masz do przejechania, idealnym rozwiązaniem będzie wynajem samochodów bez limitu kilometrów.
Kwota kary umownej
Poszczególne wypożyczalnie samodzielnie ustalają wysokość kar umownych. Warto jednak wiedzieć, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zastrzega, że wynajmujący nie ma prawa nakładać na konsumenta rażąco wysokich kar za niespełnienie warunków umowy lub całkowite odstąpienie od niej. Przepisy nie podają dokładnej kwoty, której wypożyczalnie nie mogłyby w takim wypadku nałożyć. Ogólnie przyjęto jednak, że kara umowna nie powinna być wyższa niż wartość jednodniowego najmu.
Gdy wynajem samochodu nie spełnia warunków opisanych w umowie, możesz złożyć reklamację. Pomoc uzyskasz u miejskiego rzecznika praw konsumentów, na stronie ECK oraz w Polskim Stowarzyszeniu Konsumentów. Gdy to Ty złamiesz warunki umowy, narazisz się na naliczenie kary.
Wynajmujący zażądał kaucji, zaliczki lub zadatku, a Ty nie do końca wiesz o co chodzi? W kolejnym wpisie dokładnie objaśnimy te pojęcia.