Na wynajem auta dostawczego decydują się zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Ci pierwsi zwykle korzystają z wynajmu krótkoterminowego. Klientom biznesowym wypożyczalnia samochodów dostawczych umożliwia wynajem długoterminowy, który może stać się alternatywą dla leasingu. Na co zwrócić uwagę podczas porównywania usług? I jak znaleźć ofertę szytą na miarę indywidualnych potrzeb?
Wypożyczalnia ustal cel wynajmu auta
Pierwszym krokiem, który powinny podjąć osoby decydujące się na wynajem samochodów dostawczych jest dokładne określenie przeznaczenia auta.
Osoby prywatne najczęściej wynajmują pojazdy osobowe na czas przeprowadzki lub do przewiezienia większego ładunku (np. materiałów budowlanych, mebli i innych przedmiotów, których nie da się przetransportować autem osobowym).
Firmy mogą potrzebować pojazdu w celach transportu oferowanych towarów lub świadczenia usług przewozowych. Wynajmowany samochodów powinien być dostosowany do prowadzonej działalności oraz:
- charakteru i wagi przewożonych ładunków,
- częstotliwości podróżowania.
Niejedna wypożyczalnia samochodów dostawczych może zaoferować nie tylko busy, ale i samochody z platformą, zabudowanym kontenerem, chłodnią czy mroźnią. Firmy przewozowe z powodzeniem powinny znaleźć pojazdy dostosowane do ich potrzeb, które pozwolą w ekonomiczny sposób uzupełnić flotę.
Od przeznaczenia pojazdu zależą parametry, które warto wziąć pod uwagę podczas porównywania ofert. Bardzo często już na zdjęciach widać, które auto spełni nasze wymagania, a które zupełnie nie sprawdzi się do przewozu ładunku, który posiadamy.
Pakowność samochodu z wypożyczalni
Najważniejszym kryterium doboru pojazdu dostawczego jest jego ładowność. Jeszcze zanim rozpoczniemy poszukiwania odpowiedniego pojazdu, warto dokładnie oszacować przybliżoną wagę ładunku oraz przestrzeń, której będziemy na niego potrzebować.
Osoby prywatne planujące wynajem krótkoterminowy powinny wybrać samochód, który pozwoli im na wykonanie jednego kursu. Gdy ładunek jest za duży, może okazać się konieczne wykonanie kilku kursów. Jednak wybieranie mniejszego auta ze względu na niższą cenę nigdy nie będzie opłacalne, ponieważ każdy kolejny kurs wiąże się z kosztami eksploatacyjnymi, które przewyższą oszczędność związaną z niższą ceną wynajmu.
A co z pojemnością silnika?
Ładowność i wielkość auta dostawczego to nie jedyne kryterium, które warto wziąć pod uwagę. Kolejną kwestią jest ekonomiczność pojazdu. Jest ona uzależniona od pojemności silnika. Każda wypożyczalnia samochodów dostawczych w swojej flocie posiada różne modele pojazdów. W przypadku wynajmu krótkoterminowego spalanie paliwa nie jest aż tak ważne. Jednak firmy planujące wynajem długoterminowy powinny szczególnie starannie wyliczyć, czy wybrany samochód będzie ekonomiczny. W przypadku częstej eksploatacji duże spalanie paliwa narazi przedsiębiorstwo na niepotrzebne koszty.