Wypożyczalnia samochodów dostawczych – jak znaleźć idealną ofertę dla siebie?

Na wynajem auta dostawczego decydują się zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Ci pierwsi zwykle korzystają z wynajmu krótkoterminowego. Klientom biznesowym wypożyczalnia samochodów dostawczych umożliwia wynajem długoterminowy, który może stać się alternatywą dla leasingu. Na co zwrócić uwagę podczas porównywania usług? I jak znaleźć ofertę szytą na miarę indywidualnych potrzeb?

Wypożyczalnia ustal cel wynajmu auta

Pierwszym krokiem, który powinny podjąć osoby decydujące się na wynajem samochodów dostawczych jest dokładne określenie przeznaczenia auta.

Osoby prywatne najczęściej wynajmują pojazdy osobowe na czas przeprowadzki lub do przewiezienia większego ładunku (np. materiałów budowlanych, mebli i innych przedmiotów, których nie da się przetransportować autem osobowym).

Firmy mogą potrzebować pojazdu w celach transportu oferowanych towarów lub świadczenia usług przewozowych. Wynajmowany samochodów powinien być dostosowany do prowadzonej działalności oraz:

  • charakteru i wagi przewożonych ładunków,
  • częstotliwości podróżowania.

Niejedna wypożyczalnia samochodów dostawczych może zaoferować nie tylko busy, ale i samochody z platformą, zabudowanym kontenerem, chłodnią czy mroźnią. Firmy przewozowe z powodzeniem powinny znaleźć pojazdy dostosowane do ich potrzeb, które pozwolą w ekonomiczny sposób uzupełnić flotę.

Od przeznaczenia pojazdu zależą parametry, które warto wziąć pod uwagę podczas porównywania ofert. Bardzo często już na zdjęciach widać, które auto spełni nasze wymagania, a które zupełnie nie sprawdzi się do przewozu ładunku, który posiadamy.

Pakowność samochodu z wypożyczalni

Najważniejszym kryterium doboru pojazdu dostawczego jest jego ładowność. Jeszcze zanim rozpoczniemy poszukiwania odpowiedniego pojazdu, warto dokładnie oszacować przybliżoną wagę ładunku oraz przestrzeń, której będziemy na niego potrzebować.

Osoby prywatne planujące wynajem krótkoterminowy powinny wybrać samochód, który pozwoli im na wykonanie jednego kursu. Gdy ładunek jest za duży, może okazać się konieczne wykonanie kilku kursów. Jednak wybieranie mniejszego auta ze względu na niższą cenę nigdy nie będzie opłacalne, ponieważ każdy kolejny kurs wiąże się z kosztami eksploatacyjnymi, które przewyższą oszczędność związaną z niższą ceną wynajmu.

A co z pojemnością silnika?

Ładowność i wielkość auta dostawczego to nie jedyne kryterium, które warto wziąć pod uwagę. Kolejną kwestią jest ekonomiczność pojazdu. Jest ona uzależniona od pojemności silnika. Każda wypożyczalnia samochodów dostawczych w swojej flocie posiada różne modele pojazdów. W przypadku wynajmu krótkoterminowego spalanie paliwa nie jest aż tak ważne. Jednak firmy planujące wynajem długoterminowy powinny szczególnie starannie wyliczyć, czy wybrany samochód będzie ekonomiczny. W przypadku częstej eksploatacji duże spalanie paliwa narazi przedsiębiorstwo na niepotrzebne koszty.

Termin wynajmu samochodu

Gdy wybierzemy już model, który spełni nasze oczekiwania (ma odpowiednią ładowność i jest oszczędny), należy ustalić termin wynajmu. Ma to znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy planujemy wynajem średnioterminowy lub krótkoterminowy.

W dużych wypożyczalniach nie ma problemu z rezerwacją auta przez Internet (zawsze będzie ono gotowe na wybrany termin). W przypadku mniejszych wypożyczalni, warto zwrócić uwagę, czy firma daje gwarancję samochodu. Tylko w ten sposób będziemy mieć zapewnione, że wybrany pojazd będzie do naszej dyspozycji w wybranym terminie i o konkretnej godzinie.

Warto wiedzieć, że niektóre wypożyczalnie oferują atrakcyjne promocje i zniżki weekendowe. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla osób planujących przeprowadzkę czy przewiezienie materiałów na plac budowy. Wolną sobotę i niedzielę można wykorzystać na zaplanowane prace, a przy okazji zaoszczędzić korzystając z atrakcyjnej promocji weekendowej, którą przygotowała wypożyczalnia samochodów dostawczych.

Koszty pod uwagą wypożyczalni samochodów dostawczych

Na koszt wynajmu samochodu wpływa wiele czynników. Cena zwykle jest uzależniona od:

  • marki, modelu i typu pojazdu (ładowność, przestrzeń, koszty jego eksploatacji),
  • czasu trwania usługi,
  • limitu kilometrów,
  • wyposażenia dodatkowego.

Firmy, które planują wynajem długoterminowy na kilka miesięcy lub dłużej, powinny zwrócić również uwagę na polisy ubezpieczeniowe. Zwykle bardziej opłacalne jest dla nich wypożyczenie samochodu dostawczego z pełnym pakietem polis (OC, AC, Assistance), co zagwarantuje pomoc na drodze w razie awarii oraz zapewnienie auta zastępczego.

A co z podróżami zagranicznymi?

Wiele wypożyczalni stosuje ograniczenia przestrzenne (wynajętym autem można przemieszczać się tylko na terenie Polski). Dlatego wynajem samochodu nie zawsze sprawdzi się w przypadku osób planujących przeprowadzkę zagraniczną. Zwykle za przekroczenie granic obowiązują dodatkowe opłaty. Często takie ceny są zaporowe. W takim przypadku bardziej opłacalne staje się skorzystanie z oferty firmy zajmującej się przeprowadzkami.

Wypożyczalnia samochodów dostawczych zwykle przygotowuje oferty dla osób indywidualnych oraz firm. Przed wybraniem oferty warto zwrócić uwagę na:

  • pakowność samochodu,
  • pojemność silnika,
  • dostępne terminy,
  • koszty usługi.

W kolejnym wpisie przygotujemy wskazówki dla osób prywatnych oraz firm planujących wynajem osobowego busa.

AKTUALNOŚCI WYPOŻYCZALNI

TOP ZAREZERWUJ