Wynajem długoterminowy czy leasing?

Wynajem długoterminowy czy leasing? Potrzebujesz nowego samochodu służbowego, który stanie się wizytówką firmy? A może chcesz rozbudować firmową flotę o kolejne pojazdy dostawcze, ale ich sfinansowanie przerasta możliwości finansowe przedsiębiorstwa? Kredyt bankowy nie jest jedynym rozwiązaniem. Sprawdzi się również leasing oraz wynajem długoterminowy. Które rozwiązanie jest korzystniejsze dla przedsiębiorcy?

Wynajem długoterminowy a leasing

Leasing, wbrew powszechnej opinii, wcale nie jest wynalazkiem XX wieku. Korzenie tej formy finansowania sięgają… starożytności. W Egipcie oraz Babilonie w swoistą dzierżawę oddawano m.in. ziemię uprawną oraz studnie.

Zjawisko to rozpowszechniło się również w Rzymie. Określano je pojęciem „locatio-conducto”. Taka transakcja polegała na oddaniu innej osobie określonego majątku w użytkowanie w zamian za ustaloną opłatę. Zasady te do złudzenia przypominają współczesny leasing oraz wynajem samochodów.

Sam termin „leasing” po raz pierwszy pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych XX wieku. Od tego czasu takie transakcje szturmem zdobyły rynek.

Leasing samochodów to rozwiązanie bardzo korzystne dla firm ze względów podatkowych, ponieważ daje przedsiębiorcom możliwość odliczenia podatku VAT. Po zakończeniu umowy, przedmiot leasingu może zostać wykupiony przez leasingobiorcę lub trafić ponownie do leasingodawcy.

Wynajem długoterminowy aut oferta

Leasingiem zajmują się firmy leasingowe. Przedsiębiorcy, którzy potrzebują auta, a nie mogą pozwolić sobie na zakup za gotówkę, mogą zdecydować się także na nieco inne rozwiązanie – wynajem długoterminowy. Usługa ta dostępna jest w wypożyczalniach aut (obok wynajmu krótkoterminowego i średnioterminowego).

Skorzystanie z takiej oferty jest korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które nie planują wykupu pojazdu po zakończeniu umowy. Dlatego z takiej opcji najczęściej korzystają firmy posiadające rozbudowane floty. Wynajem busa lub kolejnego pojazdu dostawczego pozwala rozszerzyć firmowy park o potrzebny akurat samochód.

Wśród klientów wypożyczalni pojawiają się między innymi przedsiębiorstwa:

  • transportowe,
  • oferujące przewozy osobowe,
  • kurierskie,
  • handlowe (budujące flotę dla przedstawicieli handlowych).

Mniejsze podmioty, które posiadają 1-2 samochody firmowe częściej decydują się na leasing, ponieważ po spłaceniu rat, mogą wykupić użytkowane auto na własność.

Wynajem długoterminowy auta– ceny

Wynajem długoterminowy ma jedną podstawową przewagę nad leasingiem – jest tańszy. Aby transakcja była korzystna, należy jednak porównać oferty różnych wypożyczalni oraz zakres oferowanych przez nie usług.

Dla przedsiębiorców dużym plusem jest to, że wynajem nie stanowi obciążenia kredytowego. W przypadku dużych firm, które cały czas się rozwijają, a wiele nowych inwestycji finansują za gotówkę pożyczoną z banku, skorzystanie z wynajmu długoterminowego jest bardzo korzystne. Wypożyczenie kilku czy kilkunastu pojazdów nie zmniejszy zdolności kredytowej. W przypadku leasingu przedsiębiorstwo może mieć problemy z pozyskaniem potrzebnego kredytu inwestycyjnego.

Długoterminowy wynajem busów osobowych, pojazdów dostawczych czy osobowych wliczany jest w koszty uzyskania przychodu. To pozwala firmie odliczyć takie opłaty od podatku i zmniejszyć koszty prowadzonej działalności.

Oszczędności eksploatacyjne

Pojazdy wynajmowane z wypożyczalni samochodów nadal należą do firm zewnętrznych. Często w branży termin wynajmu długoterminowego zastępowany jest pojęciem „full service leasing”. W praktyce oznacza to, że to wypożyczalnia aut odpowiada za:

  • regularne przeglądy techniczne,
  • serwis,
  • wymianę opon dostosowanych do pory roku.

Po stronie wynajmującego pozostaje jedynie tankowanie i uzupełnianie płynów eksploatacyjnych.

Zarządzanie wynajętą flotą często nie wymaga także dopełniania formalności ubezpieczeniowych (polisy OC, AC, Autocasco, NNW). Wypożyczalnie samochodów zwykle proponują je w pakiecie.

Duże firmy przewozowe mają szansę wynegocjować bardzo atrakcyjne warunki najmu i uniknąć wielu obowiązków związanych z administrowaniem flotą.

Brak problemów ze sprzedażą pojazdów

Dla firm dysponujących szeroką flotą samochodów wynajem długoterminowy ma jeszcze jeden plus – po zakończeniu umowy wypożyczone pojazdy wracają do wypożyczalni. W przypadku aut, które są codziennie eksploatowane takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ przedsiębiorstwo cały czas dysponuje nową flotą w dobrym stanie technicznym. Firma nie ma problemów związanych ze sprzedaż starszych pojazdów.

Wynajem długoterminowy najkorzystniejszy jest dla podmiotów gospodarczych posiadających rozbudowane floty. Mocne strony takiego rozwiązania to:

  • możliwość wliczenia opłat za wynajem w koszty prowadzonej działalności,
  • brak obciążenia kredytowego (zdolność kredytowa przedsiębiorstwa nie spada),
  • ułatwienie administracji flotą (serwis, przeglądy techniczne, ubezpieczenia leżą po stronie wypożyczalni),
  • tani sposób na posiadanie nowych samochodów firmowych.

Chcesz rozbudować firmową flotę, ale nie jesteś pewny, czy skorzystanie z usług wypożyczalni rzeczywiście jest najkorzystniejszym rozwiązaniem? W kolejnym wpisie porównamy wynajem długoterminowy z zakupem na raty.

AKTUALNOŚCI WYPOŻYCZALNI

TOP ZAREZERWUJ