Wynajem długoterminowy czy zakup samochodu na kredyt – co wybrać?

Wynajem długoterminowy czy zakup samochodu na kredyt – co wybrać? Coraz atrakcyjniejsze propozycje wypożyczalni na wynajem długoterminowy sprawiły, że wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy takie rozwiązanie nie jest bardziej korzystne od zakupu kolejnych pojazdów do firmowej floty za pieniądze pożyczone z banku. Która opcja jest korzystniejsza?

Szeroki wybór samochodów

Wypożyczalnie samochodów usługi wynajmu długoterminowego („full service leasing”) kierują przede wszystkim w stroną klientów biznesowych. Oferta ta pozwala na użytkowanie pojazdu za stałą, miesięczną opłatę. Ceny wynajmu długoterminowego są uzależnione między innymi od:

  • klasy auta,
  • marki i modelu,
  • pojemności silnika,
  • wyposażenia dodatkowego,
  • zakresu świadczonych usług,
  • długości trwania umowy.

Wiele wypożyczalni, które oferują wynajem długoterminowy uzależnia ceny od sposobu użytkowania pojazdu. Codzienna eksploatacja naraża auto na częstsze awarie, większe prawdopodobieństwo wypadków komunikacyjnych. To przekłada się na koszty, które ponosi wypożyczalnia samochodów. Po zakończeniu trwania umowy taki pojazd traci więcej na wartości niż auta osobowe wykorzystywane jedynie do krótkich podróży służbowych. Dlatego firmy kurierskie, przewozowe i transportowe muszą przygotować się na wyższe ceny wynajmu.

Większość wypożyczalni nie bierze jednak pod uwagę limitu kilometrów, dzięki czemu przedsiębiorstwa mogą swobodnie korzystać z wynajętych pojazdów.

Zalety wynajmu długoterminowego auta

Wynajem busów, pojazdów osobowych lub dostawczych pozwala firmom na rozszerzenie floty bez ponoszenia dużych kosztów początkowych. W przypadku kredytów samochodowych niezbędny jest wkład własny. Wynajem wiąże się jedynie z przygotowaniem kaucji, która stanie się zabezpieczeniem umownym oraz wpłaceniem pierwszej raty. Sumy te zwykle są niższe niż wkład własny wymagany przez banki udzielające kredytów na samochód. Czytaj więcej.

Przedsiębiorcy doceniają także inne plusy zamiany kredytu samochodowego na skorzystanie z oferty wypożyczalni. Wynajem długoterminowy pozwala uniknąć wysokich kosztów związanych z eksploatacją auta. Wiele wypożyczalni zapewnia w pakiecie przeglądy techniczne, serwis ogumienia oraz wszystkie ubezpieczenia (polisa OC, AC, NNW, Assistance). Po stronie wynajmującego pozostaje jedynie tankowanie auta i wymiana płynów eksploatacyjnych.

Takie rozwiązanie ułatwia zarządzanie flotą, dlatego wynajem samochodów coraz częściej wybierany jest przez duże przedsiębiorstwa, które posiadają bardzo rozbudowane floty. Warto podkreślić, że wiele wypożyczalni przygotowuje atrakcyjne pakiety promocyjne dla klientów zainteresowanych wynajmem kilku busów czy pojazdów osobowych.

Argumentem przemawiającym za skorzystaniem z ofert wypożyczalni są rozbudowane floty obejmujące szeroki wybór pojazdów różnych typów i klas.

Wypożyczalnia samochodów dostawczych proponuje zarówno busy osobowe, jak i samochody typu kontener czy platformy.
Wśród pojazdów osobowych dostępne są auta o różnych pojemnościach silników. Firmy z powodzeniem znajdą małe auta miejskie, sedany, vany czy samochody luksusowe klasy Premium.

Wynajem długoterminowy auta, a szkody komunikacyjne

Zakup samochodu na kredyt sprawia, że automatycznie stajemy się jego właścicielem. W praktyce oznacza to, że bierzemy odpowiedzialność za wszystkie szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. W przypadku wynajmu długoterminowego właścicielem pojazdu pozostaje wypożyczalnia. W praktyce oznacza to, że firma gwarantuje auto zastępcze na wypadek awarii.

Wynajmujący nie ponosi również odpowiedzialności finansowej w przypadku kradzieży samochodu – strata zostaje pokryta z polisy AC.

Zakup samochodu na kredyt

Alternatywą dla wynajmu jest zakup potrzebnego samochodu na kredyt. Przedsiębiorca może wziąć kredyt samochodowy (z zabezpieczeniem) lub gotówkowy (bez zabezpieczenia).

Kredyty samochodowe można zaciągnąć na maksimum 10 lat. Banki zwykle wymagają wkładu własnego, a pożyczone pieniądze są przelewane bezpośrednio na konto salonu (nie można ich przeznaczyć na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia). Zabezpieczeniem takiego kredytu może być:

  • cesja polisy,
  • depozyt karty pojazdu,
  • przewłaszczenie,
  • zastaw rejestrowy,
  • weksel in blanco.

Formalności kredytowe są skomplikowane. Firmy wybierające to rozwiązanie muszą zgromadzić wielu dokumentów potwierdzających osiągane dochody.

Nieco mniej skomplikowane jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego (banki nie wymagają tutaj zabezpieczenia), ale jego oprocentowanie jest wyższe.

A co ze zdolnością kredytową?

Dużym minusem zakupu firmowego samochodu na kredyt (w tym na raty w salonie) jest zmniejszenie zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. W przypadku zakupu kilku czy kilkunastu pojazdów, potrzebnych do uzupełnienia rozbudowanej floty, obciążenie będzie bardzo duże. Wynajem długoterminowy nie zmniejsza zdolności kredytowej, a raty opłacane wypożyczalni można wliczyć w koszty uzyskania przychodu (to pozwala odliczyć cały podatek VAT).

Wynajem długoterminowy może być korzystniejszy niż zakup firmowego samochodu na kredyt. Taka transakcja jest tańsza (niższe opłaty eksploatacyjne), nie wymaga dopełniania skomplikowanych formalności w banku, pozwala obniżyć koszty administrowania flotą (są „przerzucane” na wypożyczalnię) i nie zmniejsza zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.

W kolejnym wpisie skupimy się na ofertach skierowanych w stronę klientów indywidualnych i doradzimy, jak wypożyczyć idealne auto na wyjazd wakacyjny.

AKTUALNOŚCI WYPOŻYCZALNI

TOP ZAREZERWUJ